E-mail:
(0) |
| Bore Size (mm) | 40 mm |
| Maximum Temperature (C) | 107 °C |
| Service Instructions | BR3-007 LB 200 BALL-300 BALL |
| Short Hub Length (mm) | 18.653 mm |
| Maximum Speed (RPM) | 6000 rpm |
| Distance from Inner Ring Long Hub Face to Centerline of Setscrew (mm) | 8.1 mm |
| Retainer Type | NYLON |
| Outer Ring Width (mm) | 22 mm |
| C Dynamic Load Rating | 7330 lb |
| Setscrew Torque (in-lbs) | 165-185 in/lbs |
| Bearing Brand | LINK-BELT 200 SERIES BALL |
| Lubrication Type | EXXON RONEX MP STD |
| Vibration Frequency Fundamental Train | 0.0065 cps |
| Type of Seal | N Lip Seal |
| Available Seal Type | E3 Triple Lip Seal; N Lip Seal; H Labyrinth Seal |
| Locking Type | Set Screw |
| Thread Size | #5/16-24 |
| Vibration Frequency Outer Ring Defect | 0.0588 cps |
| Vibration Frequency Roller Spin | 0.0367 cps |
| Product | UG200 |
| Bore Length (mm) | 48.42 mm |
| Primary Seal | BUNA SINGLE LIP CONTACT SEAL |
| Outside Diameter (mm) | 80 mm |
| Size Code | 208 |
| Distance from Bearing Centerline to Centerline of Lube Hole (mm) | 6.43 mm |
| Co Static Load Rating | 4460 lb |
| Inner Ring Hub Diameter (mm) | 52.91 mm |
| Maximum Temperature (F) | 225 °F |
| Vibration Frequency Inner Ring Defect | 0.0912 cps |
| Bearing Type | Standard Duty |
| Mounted Clearance | C3 STANDARD |
| UPC | 662327748128 |
| Weight | 1.42 LB |
| Packaged Length | 4.00 IN |
| Packaged Width | 4.00 IN |
| Packaged Height | 2.00 IN |
| HTC | 8482105052 |
| Country of Origin | Mexico |
Мы стараемся максимально лояльно подходить к выбору способов доставки товаров из нашего магазина, чтобы наши клиенты получали необходимое качество по наименьшей цене.
Курьером (пн-пт). Курьер доставит товар в день заказа с 18 до 21.00 (при условии, что заказ сформирован до 18.00), либо вечером следующего дня (если заказ сформирован после 18.00).
Вы можете забрать заказанный на сайте товар в любой день и удобное Вам время. Часы работы и контактный телефон магазина можно узнать здесь. Забронированный товар будет дожидаться Вас в течении двух рабочих дней.
Link-Belt CSEB224M90H Cartridge Blocks Link-Belt Spherical Roller Bearings - CSEB224M90H 0 руб.
Link-Belt FX3CL234N Flange Blocks Ball Bearings - FX3CL234N 0 руб.
Link-Belt KLFXS2E20C Flange Blocks Ball Bearings - KLFXS2E20C 0 руб.
Link-Belt MR61310EX Unmounted Bearings Cylindrical Roller Bearings - MR61310EX 0 руб.
Link-Belt FC3U247N Flange Blocks Ball Bearings - FC3U247N 0 руб.